• Referanslar
  • Bizden Haberler
  • Demo Talebi
  • Biz Kimiz

Intel

Intel Corporation , merkezi Santa Clara, California'da bulunan bir Amerikan çok uluslu yarı iletken yonga üreticisi şirketidir. Intel, gelir bazında dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken çip üreticisidir. Çoğu kişisel bilgisayarda bulunan işlemciler olan x86 serisi mikroişlemcilerin mucididir. 18 Temmuz 1968'de kurulan Intel Corporation , Int .ectronics ("intel"in istihbarat bilgisi terimi olması da oldukça uygundu). Intel ayrıca ana kart yonga setleri, ağ arabirim denetleyicileri ve tümleşik devreler, flash bellek, grafik yongaları, yerleşik işlemciler ve iletişim ve bilgi işlemle ilgili diğer aygıtları da yapar. Yarı iletken öncüleri Robert Noyce ve Gordon Moore tarafından kurulan ve Andrew Grove'un yönetici liderliği ve vizyonuyla geniş çapta ilişkilendirilen Intel, gelişmiş çip tasarım kabiliyetini öncü üretim kabiliyetiyle birleştirir. Intel, başlangıçta mühendisler ve teknoloji uzmanları tarafından bilinmesine rağmen, 1990'ların "Intel Inside" reklam kampanyası onu ve Pentium işlemcisinin ev isimlerini yaptı.

Intel, SRAM ve DRAM bellek yongalarının ilk geliştiricisiydi ve bu, 1981'e kadar işinin çoğunu temsil ediyordu. Intel, 1971'de dünyanın ilk ticari mikroişlemci yongasını yaratmasına rağmen, kişisel bilgisayarın (PC) başarısına kadar bu birincil işi haline geldi. 1990'larda Intel, bilgisayar endüstrisinin hızlı büyümesini teşvik eden yeni mikroişlemci tasarımlarına büyük yatırımlar yaptı. Bu dönemde Intel, PC'ler için mikroişlemcilerin baskın tedarikçisi haline geldi ve pazar konumunu, özellikle Gelişmiş Mikro Cihazlara (AMD) karşı savunmak için agresif ve bazen yasa dışı taktikleri ve aynı zamanda yön üzerinde kontrol için Microsoft ile mücadelesi ile tanındı. PC endüstrisinin. 2011 dünya sıralaması

Intel ayrıca elektrik iletimi ve üretimi konusunda araştırmalara başladı. Intel kısa süre önce performansı ve enerji verimliliğini artıran 3 boyutlu bir transistör tanıttı. Intel, 29 Nisan 2012'de piyasaya sürülen 3. nesil çekirdek işlemcilerinde şu anda kullanılan 22 nm süreciyle Tri-Gate transistör adı verilen bu 3 boyutlu transistörün seri üretimine başladı. 2011'de SpectraWatt Inc., Intel'in bir güneş pili yan ürünü, Bölüm 11 uyarınca iflas başvurusunda bulundu.

Intel'deki Açık Kaynak Teknoloji Merkezi , PowerTOP ve LatencyTOP'a ev sahipliği yapar ve Wayland, Intel Array Building Blocks, Intel Threading Building Blocks ve Xen gibi diğer açık kaynaklı projeleri destekler.

Bu kategoride henüz bir ürün bulunmuyor