• Referanslar
  • Bizden Haberler
  • Demo Talebi
  • Biz Kimiz

Samsung

Samsung Grubumerkezi Seul, Samsung Town'da bulunan Güney Koreli çok uluslu bir holding şirketidir. Çoğu Samsung markası altında birleşmiş çok sayıda yan kuruluş ve bağlı işletmeden oluşur ve en büyük Güney Kore chaebol'udur .

Samsung, Lee Byung-chull tarafından 1938 yılında bir ticaret şirketi olarak kuruldu. Sonraki otuz yılda grup, gıda işleme, tekstil, sigorta, menkul kıymetler ve perakende dahil olmak üzere farklı alanlara yöneldi. Samsung, 1960'ların sonlarında elektronik endüstrisine ve 1970'lerin ortalarında inşaat ve gemi inşa endüstrilerine girdi; bu alanlar sonraki büyümesini yönlendirecektir. 1987'de Lee'nin ölümünün ardından Samsung, Samsung Group, Shinsegae Group, CJ Group ve Hansol Group olmak üzere dört iş grubuna ayrıldı. 1990'lardan bu yana Samsung, faaliyetlerini giderek daha fazla küreselleştirdi ve elektronik, özellikle cep telefonları ve yarı iletkenler, en önemli gelir kaynağı haline geldi.

Önemli Samsung endüstriyel yan kuruluşları arasında Samsung Electronics (2012 gelirleriyle ölçülen dünyanın en büyük bilgi teknolojisi şirketi), Samsung Heavy Industries (2010 gelirleriyle ölçülen dünyanın en büyük ikinci gemi yapımcısı) ve Samsung Engineering ve Samsung C&T (sırasıyla dünyanın 15. ve 63. -en büyük inşaat şirketleri). Diğer önemli yan kuruluşlar arasında Samsung Life Insurance (dünyanın en büyük 14. hayat sigortası şirketi), Samsung Everland (Güney Kore'deki en eski tema parkı olan Everland Resort'un işletmecisi), Samsung Techwin (bir havacılık, gözetleme ve savunma şirketi) ve Cheil Worldwide ( 2011 gelirleriyle ölçülen dünyanın en büyük 16. reklam ajansı).

Samsung, Güney Kore'nin ekonomik gelişimi, siyaseti, medyası ve kültürü üzerinde güçlü bir etkiye sahip ve "Han Nehri'ndeki Mucize"nin arkasındaki büyük itici güç oldu. Bağlı şirketleri, Güney Kore'nin toplam ihracatının yaklaşık beşte birini üretiyor. Samsung'un geliri, Güney Kore'nin 1082 milyar dolarlık GSYİH'sının %17'sine eşitti.

Bu kategoride henüz bir ürün bulunmuyor